مرجع کامل سندروم روده تحریک پذیر گرداوری شد

مرجع کامل سندروم روده تحریک پذیر

 

سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

Irritable bowel syndrome (IBS), also known as “spastic colon,” یک مشکل فراگیر در قرن حاضر به شمار می اید. بسیاری از افراد متاسفانه در جامعه دوره هایی دردناک متشکل از بیرون روی های متمادی و سپس یبوست را تجربه می نمایند،این بیماری حدود ١٠ الی ١٥ درصد مردمانی را که در امریکای شمالی زندگی می کنند تحت تأثیر خود قرار می دهند.

 

نشانه های سندروم روده تحریک پذیر

مهمترین علایم وجود این بیماری درد شکمی می باشد که همراه با تغییرات متناوب أجابت مزاج ظاهر می گردد.این تغییرات می تواند شامل یبوست ، بیرون روی، و حتی گاهی همزمان بروز یابد.تورم و گاز و احساس نفخ در ناحیه شکم از دیگر علایم این بیماری می تواند به شمار اید.در بررسی های متعدد اسیبی به دیواره روده وارد نشده است و یافت روده سالم می باشد اما به علت وجود درد و نیاز به أجابت مزاج های گاها متناوب شرایط زندگی فرد را تحت تأثیر خود قرار می دهد.

 

 دلایل به وجود آمدن بیماری سندروم کوتاه:

متاسفانه دلیل قطعی وجود این بیماری شناخته نشده است . در این مورد تئوری های متعددی وجود دارد یکی از این تئوری ها به حرکت غیر معمول عضلات روده اشاره می نماید که سبب إیجاد درد و دلپیچه می گردد . برخی افراد این بیماری را بعد از ابتلا به عفونت های دستگاه گوارشی تجربه نموده اند هر چند که این قضیه إثبات شده نیست ،حساسیت های غذایی از دیگر موارد مطرح شده است که هم چنان در حال بررسی می باشد.

 

چه افرادی در معرض ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر هستند؟

تمام افراد می توانند دچار این بیماری شوند اما آمار نشان داده است که متاسفانه شیوع این بیماری در خانمها دو برابر اقایان می باشد.این بیماری در افرادی که سابقه خانوادگی دارند بیشتر دیده می شود و سن شیوع ان معمولا در أوائل دهه ٢٠ زندگی می باشد .این بیماری گاها می تواند با افسردگی و اضطراب هم خود را نمایان کند.

 

چگونگی تشخیص بیماری سندروم روده تحریک پذیر:

در حال حاضر هیچ تست استاندارد شناخته شده ای برای تشخیص صددرصد این بیماری وجود ندارد، شرح حال کامل بیمار و گوش کردن به علائم و تاریخچه بیمار جزو اقدامات أساسی هستند، در شرایط خاص پزشکان برای کنار گذاشتن دسته دیگری از بیماریها ممکن است انجام برخی از تست ها را ضروری بدانند.

 

زندگی با بیماری سندروم روده تحریک پذیر:

این بیماری زندگی شما را به خطر نمی إندازد اما ممکن است سبب إیجاد تغییرات متعددی در نحوه زندگی شما شود. در دورانی که از بیرون روی رنج می برید بهتر است قبل از خروج از منزل اگاهی دقیقی از محل تمام دستشویی های سر راه خود داشته باشید.

 

سندروم روده تحریک پذیر و استرس:

چه شما مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر باشید و چه نه ، در روزهایی که به هر دلیلی از استرس بیشتری برخوردار بودید متوجه تغییرات در دستگاه گوارش خود شده اید ، استرس در این گونه مواقع به طور قطع می تواند به سخت تر شدن شرایط مزاجی شما کمک کند ، نفس های عمیق کشیدن و تغییر جو پیرامون می تواند کمک کننده به شمار اید.

 

چگونه سندروم روده تحریک پذیر را تحت مدیریت خود قرار دهیم؟

اولین کار برای کنترل سندرم روده تحریک پذیر این است که بتوانیم درک کنیم چگونه و تحت چه شرایطی مشکلات بیشتر بروز می یابند.به جز استرس ، تغییرات هورمونی، برخی از داروها حتی یک غذای خاص می تواند سبب إیجاد مشکل نماید، برأی برخی از افراد محدود کردن کافئین ، غذاهای تند ، مواد حاوی الکل و غذاهای حاوی فیبر بالا می تواند مشکلات را تشدید نماید.

 

سندروم روده تحریک پذیر و پروبیوتیکها:

پروبیوتیکها باکتریهای مفیدی هستند که در دستگاه گوارش وجود دارند ، بهترین نوع ان در ماست موجود می باشد، سعی کنیم هنگام خرید ماست از این دسته از ماستها که با پروبیوتیکها غنی شده اند استفاده کنیم ، برخی از مطالعات نشانگر بهبودی نسبی سندروم روده تحریک پذیر به دنبال مصرف این نوع مواد بوده است.

 

درمان سندروم روده تحریک پذیر به هنگام بیرون روی های متناوب؛

اگر تغییرات غذایی تأثیری در بهبودی أجابت مزاج مکرر نداشت در این هنگام پزشک از داروهای ضد بیرون روی مانند” lomotil” و یا داروی ” Imodium ” استفاده می کند.

 

درمان سندروم روده تحریک پذیر به هنگام یبوست؟

در این گونه مواقع غالبا از “stool softener ” ها و ” laxative “ها برای کنترل یبوست استفاده می شود ، لازم به ذکر است که مقدار مصرف محدود و بنا به نظر دکتر باشد .

در این قسمت لازم است خاطر نشان کنم که برخی از پزشکان برای کنترل علایم این بیماری از داروهای ضد افسردگی با دوز بسیار پایین استفاده می کنند و تا کنون نتایج رضایت بخشی هم کسب نموده اند.

 

درمان سندروم

در حدود 30 درصد مبتلایان 5 یا 6 ماه بعد از گرفتار شدن به عفونت روده‌ای توسط سالمونلا، شیگلا، ژیاردیا، کامپیلوباکتر ممکن است مبتلا شوند, علت سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) روشن نیست و حدود 20 درصد مردم جامعه را درگیر کرده و در زنان این بیماری بیشتر از مردان دیده می‌شود.

وی تصریح کرد: داروهای شیمیایی در درمان سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) اثربخشی قاطعی نشان نداده‌اند؛ در کشور آلمان قطره‌ای به‌نام ibrogast تولید شده که در عرض 50 سال مطالعه و بررسی روی بیماران به‌عنوان داروی مؤثر در درمان سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) و اختلالات هضم به کار برده می‌شود.

استاد فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: قطره ibrogast شامل عصاره‌های هیدروالکلی 9 گیاه مانند آیبریس امارا، سنبل ختایی، گل بابونه، نعنا فلفلی، زیره سبز، خارمریم، بادرنجبویه، مامیران و شیرین‌بیان است.

قفقازی یادآور شد: ثابت شده است که مواد مؤثره گیاهان فوق الذکر از طریق پیوند با گیرنده‌های سروتونین و کلینرژیک عمل کرده و از طرفی اثر ضدمیکروبی آنها در موارد سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) همراه با اسهال با از بین بردن باکتریها از یک طرف و از طرف دیگر با کم کردن انقباضات و ترشحات روده‌ای اسهال را از بین می‌برند, ترشح اسید معده را نیز وقفه می‌دهد زیرا هلیکوباکترپیلوری را از بین می‌برد و با تحریک حرکات دودی روده و افزایش ترشح آب و از بین بردن باکتریها، پوست همراه با سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) را از بین می‌برد.