تغییرات غده تیروئید در بارداری گرداوری شد

 

تغییرات غده تیروئید در بارداری

 

بارداری دوره طولانی مدت و بسیار پر ریسک در زندگی یک خانم می باشد که باید با احتیاط هرچه تمام تر این دوره را سپری کند. در برخی از موارد حضور بیماری های ژنتیکی می تواند فرد را مستعد برخی از بیماری ها کند که خوشبختانه درمان هر نوع از این بیماری ها کشف شده اند. تنها در درصد بسیار کمی از خانم های باردار برای سقط جنین یا مرده زایی دلیل خاصی وجود ندارد. اما یکی از غده های بسیار پرکار و همچنین آسیب پذیر در طی بارداری ، غده تیروئید می باشد. به دلیل تغییرات هورمونی تیروئید در بارداری ممکن است که یک بی نظمی را تجربه کند.

یکی از بیماری های تیروئید در بارداری پرکار شدن آن می باشد. امروزه پرکاری تیروئید در بارداری در درصد نسبتا شایعی از خانم ها رخ می دهد. این بیماری ممکن است که بر اثر خود ایمنی بدن نسبت به جنین رخ دهد و تأثیر آن بر غده ی تیروئید مشاهده شود. در صورتی که پرکاری تیروئید درمان نشود ، عوارض بسیار بدی را بر روی جنین و روند بارداری فرد خواهد گذاشت. این افراد ممکن است که فشار خون بسیار بالا ، ضربان قلب شدید و همچنین کاهش وزن و تغییر در خلق و خو را تجربه نمایند.

در پرکاری تیروئید هورمون بیش از اندازه ترشح می دهد ، در مقابل تیروئید در بارداری می تواند به سمتی گرایش پیدا کند که میزان هورمون آن کمتر از حالت معمول نیز ترشح شود. کم کاری تیروئید هم خود می تواند به جنین منتقل شود و در آینده و در صورت عدم درمان عقب ماندگی ذهنی ، کری ، مشکلات ظاهری و . . . را در فرزند پدید آورد. پس نقش هورمون تیروئید در بارداری در کنار هورمون های جنسی نقشی مهم خواهد بود که در هر بار آزمایش میزان فعالیت آن مشخص خواهد شد. در صورت بروز مشکلات تیروئید مراجعه به پزشک غدد الزامی می باشد.